עיסוי רפואי

עיסויים, באופן כללי היו בשימוש ככלי לטיפול רפואי בסין כבר לפני למעלה מ – 5000 שנה.  העיסוי הפך  לראשונה לכלי טיפולי בעולם המערבי בשנת 1885 כאשר ד"ר הארווי קלוג פרסם את ספר הלימוד הקלאסי "אמנות העיסוי, השפעותיו הפיזיולוגיות ופעולותיו הטיפוליות". במהלך המאה התשע -עשרה העיסוי כטכניקה רפואית טיפולית החל להופיע גם במסגרת הספרות הרפואית באירופה, והועבר כחלק מתכנית הלימודים במוסדות השכלה הגבוהה. בשנת 1886, רופא אנגלי בשם ויליאם מורל, כתב ספר בשם "העיסוי כדרך טיפול". גם ברוסיה החלו רופאים להשתמש בתרגילי עיסוי ותנועה כחלק מן הפרקטיקה הרפואית שלהם בעבודה עם מבוגרים, ובהמשך גם שילבו אותם ככלי טיפולי במסגרת מרפאות להתפתחות הילד.

 כיום משמשים עיסויים רפואיים ככלי טיפולי נפוץ ומקובל מאוד עבור טיפול במגוון רב של מכאובים, פציעות ובעיות רפואיות. עיסויים טיפוליים משמשים אנשי מקצוע רבים ממגוון קצוות הקשת של התחום הרפואי והטיפולי – החל מפיזיותרפיסטים, רופאי ספורט, אורתופדים, כירופרקטורים, מעסים, מומחים בתחום השיקום ועוד.

עיסוי רפואי הוא עיסוי מבוסס תוצאות. עיקרו של טיפול הוא יישום ספציפי וממוקד המוכוון לפתרון של בעיה שהמטופל מציג. המטרה של עיסוי רפואי היא להביא לשיפור בתפקוד של מגוון מנגנונים בגוף המטופל, כדוגמת שיפור זרימת הדם אל הגפיים, הגברת  יכולת ניקוי הרעלים של המערכת הלימפטית, הקטנת המתח השרירי , טיפול בכאבי גב, צוואר וראש, הגדלת טווחי התנועה של המפרקים, שחרור שרירים והשריית תחושת רגיעה ושלווה כללית על המטופל. 

העיסוי הרפואי מותאם אל המטופל רק לאחר ביצוע תהליך של אבחון והערכה יסודיים על ידי המטפל בעיסוי הרפואי, כאשר טכניקות הטיפול המדויקות בעיסוי הרפואי נקבעות כהתוויה ספציפית עבור הצרכים הפרטניים והמטרות האישיות של המטופל. ישנן שיטות טיפול שונות שמטפלים עושים בהן שימוש במסגרת המסאג' הרפואי והן כוללות בין היתר כלים הלקוחים מטכניקת המסאז' השוודי, עיסוי רקמות עמוק עם לחיצה על נקודות כאב ( Trigger Points ) , מתיחה והנעה של מפרקים בשיטות מגוונות, ועוד. העיסוי הרפואי מוכר גם בשמות עיסוי קליני או עיסוי טיפולי. עיסוי רפואי מבוצע בשכיבה כאשר המטופל נמצא על שולחן טיפולים (או מיטת טיפולים)

מדעי-

במחקרים וסקירות הוכח שלטיפול בעיסוי רפואי יש השפעה מיטיבה על מצבים משתנים כולל דיכאון טרום לידתי, פגים, אוטיזם, מחלות עור, תסמונות כאב כולל דלקת פרקים ופיברומיאלגיה, יתר לחץ דם, מצבים אוטואימוניים כולל אסתמה וטרשת נפוצה, מצבים חיסוניים הכוללים HIV וסרטן השד ובעיות הזדקנות כולל פרקינסון ודמנציה. למרות שרבים מהמחקרים כללו השוואה בין טיפול בעיסוי לבין קבוצות בקרת טיפול סטנדרטיות, כמה מהם השוו צורות שונות של עיסוי (למשל עיסוי שוודי לעומת תאילנדי), וטיפולים פעילים שונים כגון עיסוי לעומת פעילות גופנית. קבוצות הטיפול בעיסוי חוו השפעות חיוביות יותר מאשר קבוצות הביקורת או ההשוואה.  כאשר הושוו עיסוי לחץ בינוני וקל במחקרי מעבדה, עיסוי לחץ בינוני הפחית דיכאון, חרדה ודופק, והוא שינה את דפוסי ה- EEG, כמו בתגובת הרפיה. עיסוי לחץ מתון הביא גם להגברת הפעילות הנרתיקית ולירידה ברמות הקורטיזול. נתוני הדמיה תהודה מגנטית פונקציונלית העלו כי עיסוי לחץ מתון היה מיוצג בכמה אזורי מוח, כולל האמיגדלה, ההיפותלמוס וקליפת המוח הקדמית, כל האזורים המעורבים בוויסות מתח ורגש.

יתרונות-

*טיפול נעים ומרגיע ללא תופעות לוואי

* השגת שיפור ע"י טיפול טבעי ללא שימוש בחומרים כימיים חיצוניים.

*הקלה בסוגים שונים של כאב.

*מאיץ החלמה ושיקום מפציעות.

*משפר את איכות השינה.

*מטפל בתחושת חרדה ודיכאון.

*מחזק את פעילות מערכת החיסון.

*הגברת זרימת הדם ונוזלי הלימפה

פראנה-

*****************

סיכום-

לעיסוי יש יתרונות פיזיים ונפשיים רבים, הידועים כבר אלפי שנים. למעשה, ממש כמו שלחץ, סטרס ועייפות משפיעים על גופנו לרעה, גורמים להתכווצות של שרירים, לתחושה של עייפות וחוסר אנרגיה, כך עיסוי רפואי מקצועי  משפיע על הגוף שלנו לטובה. 

השאר פרטים ונציג יחזור אליך בשעות הקרובות